Категория: Новини

С благодарност към учителите, които оставят следа в сърцата

С края на учебната година завършва и още един важен етап от живота на учениците от 3. клас на ОУ „Петър Парчевич“. Това е момент на равносметка, на радост от постигнатото и на признателност към хората, които с всеотдайност, търпение и обич водиха децата по пътя на знанието.

От сърце изказваме своята дълбока благодарност към г-жа Ивалина Георгиева – класен ръководител на 3. клас. През изминалите години тя не беше просто учител, а истински вдъхновител, приятел и опора за своите ученици. С професионализъм, грижа и огромно сърце тя успя да създаде среда, в която всяко дете се чувстваше значимо, подкрепяно и насърчавано да развива своите способности. Благодарение на нейната отдаденост децата не само усвоиха знания и умения, но и научиха важни уроци за добротата, уважението и приятелството.

Специални благодарности отправяме и към г-жа Цеца Дончова – учител в група в ЦОУД. С много внимание, търпение и топлота тя ежедневно подкрепяше учениците, помагайки им да затвърждават наученото и да се чувстват спокойни и уверени. Нейната всеотдайност и грижа допринесоха за успешното развитие и израстване на децата през учебната година.

Благодарим Ви за всяка насърчителна дума, за всяка усмивка, за безбройните часове труд и за любовта, с която изпълнявате своята благородна мисия. Вие не просто преподавате уроци – Вие изграждате личности, вдъхвате увереност и оставяте незабравима следа в детските сърца.

Пожелаваме Ви здраве, удовлетворение и още много успехи по пътя на учителското призвание. Нека признателността в очите на Вашите ученици бъде най-голямата награда за труда Ви.

Честито успешно завършване на 3. клас! Нека спомените от тези години останат светли и скъпи за всички.

По пътя на Левски и Опълченците – незабравим урок по родолюбие

На 1 и 2 юни ученици от I до VII клас на ОУ „Петър Парчевич“ взеха участие в образователната екскурзия „По пътя на Левски и Опълченците“ – пътуване, което се превърна в истински урок по история, родолюбие и преклонение пред героичното минало на България.

По време на двудневната екскурзия учениците посетиха Априлци, Къкринското ханче, Музея на Васил Левски и стария квартал „Вароша“ в Ловеч, Паметника на свободата на връх Шипка и Габрово. Всяко от тези места разкри пред децата частица от славната история на нашия народ и им даде възможност да се докоснат до живота и делото на личности, оставили ярка следа в борбите за свободна България.

Особено вълнуващи бяха посещенията на Къкринското ханче и Музея на Васил Левски, където учениците почувстваха близостта до делото на Апостола на свободата. Изкачването на връх Шипка и срещата с величествения Паметник на свободата предизвикаха силни емоции и гордост от героизма на българските опълченци, защитили честта и свободата на Родината.

Екскурзията остави незабравими спомени, обогати знанията на учениците и ги накара да осъзнаят колко ценни са свободата, националната памет и българската идентичност. Срещата с историческите места превърна наученото в училище в живо и вдъхновяващо преживяване.

Ръководството, учителите и учениците на ОУ „Петър Парчевич“ изказват своята искрена благодарност към проф. д-р Гаврилов за предоставената възможност да преживеем това незабравимо пътешествие и да почувстваме гордостта да бъдем наследници на великите български герои.

Специални благодарности отправяме и към Община Чипровци за осигурения безплатен транспорт за учениците. Благодарение на тази подкрепа децата имаха възможност да посетят едни от най-значимите исторически места в България и да обогатят своите знания по един вълнуващ и запомнящ се начин.

Вярваме, че преживяното по пътя на Левски и Опълченците ще остане трайно в сърцата на нашите ученици и ще ги вдъхновява да бъдат достойни наследници на българските будители и герои.

ОУ „П. Парчевич“ стартира работа по НП „Образователни маршрути в България“

ОУ „Петър Парчевич“ – гр. Чипровци стартира работа по Национална програма „ Образователни маршрути в България“ на Министерството на образованието и науката.

Основната цел на програмата е да разшири образователната среда извън класната стая и да предостави на учениците възможност за обучение чрез преживяване, наблюдение и пряк досег с културното, историческото и природното богатство на България. Чрез реализиране на образователни маршрути учениците ще имат възможност да посещават различни културни, исторически и природни обекти, музеи, архитектурни и духовни забележителности, като по този начин ще надграждат знанията си по интересен и достъпен начин.

Участието на ОУ „Петър Парчевич“ в програмата има за цел:
• да повиши мотивацията на учениците за учене;
• да съчетае теорията с практическото преживяване;
• да развива социални, комуникативни и екипни умения;
• да възпитава уважение към българската история, традиции и културно наследство;
• да насърчава активното участие на учениците в образователния процес;
• да подпомага личностното развитие и изграждането на граждански ценности.

Очакваните резултати от реализирането на дейностите по програмата са свързани с повишаване интереса на учениците към учебния процес, изграждане на трайни знания чрез обучение в реална среда, развитие на творческото мислене и подобряване на уменията за работа в екип. Очаква се учениците да развият по-силно чувство за принадлежност към българската култура и национална идентичност, както и да придобият увереност и самостоятелност при участие в различни образователни инициативи.

Ръководството на училището вярва, че Национална програма „България – образователни маршрути“ ще даде възможност на учениците да учат чрез вдъхновение, откривателство и личен опит, превръщайки знанието в истинско преживяване.

Благодарим на всички учители, ученици и родители за подкрепата и активното участие в реализирането на инициативата.

Националната програма цели обучение чрез преживяване и опознаване на културното и природното наследство на Българи

  • Бюджет : 3,025
    на училището
  • Групи : 1 групи – 10 ученици
    и ученици
  • Бюджет за : 0
    мед. лица
  • Бюджет за : 275
    ръководители
  • Бюджет за : 2,750
    ученици
  • Изразходвани : 3,025
    средства
  • Остатък : 0

Вижте офертата:

STEM урок на тема „Опорно-двигателна система на човека“

В ОУ „Петър Парчевич“ се проведе вдъхновяващ STEM урок с учениците от 6. клас на тема „Опорно-двигателна система на човека“. Под ръководството на г-жа Наталия Иванова, преподавател по човекът и природата, шестокласниците се потопиха в света на човешкото тяло по интересен и увлекателен начин.

По време на урока учениците научиха от какво се състои опорно-двигателната система – кости, стави и мускули, както и какви са нейните основни функции: да поддържа тялото, да осигурява движение и да защитава вътрешните органи. Чрез практически задачи, работа в екип и STEM подход децата показаха любознателност, активност и желание за знания.

Урокът премина с много емоции, усмивки и ентусиазъм, а учениците доказаха, че науката може да бъде едновременно полезна и интересна. С общи усилия и вдъхновение те направиха още една крачка към опознаването на човешкото тяло и значението на здравословния начин на живот.

 

Обучения по проект „Позитивна култура в Основно училище „Петър Парчевич“

В периода 16 – 17 май 2026 г. целият педагогически колектив на Основно училище „Петър Парчевич“ взе активно участие в обучения на тема „Медиация в училище“ и „Превенция на агресията и тормоза в училище“, проведени от Ирина Филипова – Хепи Тийчърс Тренинг ЕООД.

Обученията се реализираха по Проект „Позитивна култура в Основно училище „Петър Парчевич“, гр. Чипровци“ по Програма „Образование“ 2021 – 2027, Процедура BG05SFPR001-1.010 „Превенция и предотвратяване на тормоза и насилието и намаляване агресията в училищата“, с регистрационен номер на договора BG05SFPR001-1.010-0052-С01.

Обучението бе проведено в новоизградения STEM кабинет по природни науки в училището, създаден по Процедура „Училищна STEM среда“, Код на процедура: BG-RRP-1.015, с регистрационен номер на договора за финансиране № BG-RRP-1.015-0965-C01. Съвременната образователна среда допринесе за по-ефективното провеждане на обучителните дейности и за активното участие на педагогическите специалисти.

По време на обучителните сесии участниците имаха възможност да надградят своите знания и умения за ефективна комуникация, разрешаване на конфликти и създаване на позитивна училищна среда. Бяха разгледани добри практики за превенция на агресията и тормоза, както и подходи за изграждане на доверие и сътрудничество между ученици, учители и родители.

Чрез активното участие на целия колектив училището затвърждава своята ангажираност към осигуряването на спокойна, подкрепяща и безопасна образователна среда за всички ученици.

 

Празник „Тъпан бие, хоро се вие“

На 11 май 2026 г., училищния двор оживя под звуците на тъпана и народната песен по време на празника „Тъпан бие, хоро се вие“ – ден, изпълнен с български дух, традиция и преклонение пред корените ни. Неслучайно именно на този ден – по стар стил празника на светите братя Кирил и Методий – хората някога са отдавали почит на просветата, книжовността и българския дух, а днес тази памет бе съхранена чрез силата на фолклора.

Още от ранните часове атмосферата бе пропита с вълнение и родолюбие. Празникът започна с участието на децата от ОУ „Петър Парчевич“, които развълнуваха присъстващите с изпълнения на народни песни от местния фолклор. С чистите си детски гласове те припомниха красотата на старите чипровски песни, предавани от поколение на поколение. След песните младите изпълнители изиграха български хора и показаха, че традицията продължава да живее в сърцата на най-малките.

С бурни аплодисменти публиката посрещна и фолклорния състав за акапелно пеене от село Железна. Техните многогласни изпълнения прозвучаха като ехо от миналото – силни, дълбоки и истински. Песните, изпети без музикален съпровод, докоснаха всички и върнаха спомена за времето, когато народната песен е събирала хората край огнището и на мегдана.

В празничната програма се включиха още танцовият състав и фолклорната група при НЧ , гр.Чипровци. С пъстри носии, ритмични стъпки и много настроение те превърнаха двора на училището в истински празник на българщината. Хорàта се виеха едно след друго, а тъпанът туптеше като сърцето на народа – силно, живо и непреклонно.

„Тъпан бие, хоро се вие“ не беше просто празник, а истинско завръщане към корените. Ден, в който песента, танцът и народната памет събраха малки и големи, за да напомнят, че българските традиции са живи, когато се предават с любов. И както някога нашите предци са празнували деня на просветата с уважение към знанието и духовността, така и днес празникът показа, че българският дух продължава да се пази чрез фолклора, общността и паметта за родното.

Урок на тема „Природата и аз“

В ОУ „Петър Парчевич“ учениците от 1.–4. слят клас проведоха вдъхновяващ урок по проектни дейности на тема „Природата и аз“ – урок, изпълнен с усмивки, топлина и много емоции.

Децата показаха, че макар и малки, носят в сърцата си големи добродетели. Чрез различни дейности те учиха как да бъдат по-самостоятелни, как да си помагат и да работят заедно като истински екип. Всяка задача беше изпълнена с желание, старание и приятелско отношение, а класната стая се превърна в място, изпълнено с радост и вдъхновение.

Особено вълнуващ момент беше разговорът за здравословното хранене и опазването на околната среда. Учениците с ентусиазъм споделяха идеи как да пазим природата чиста и как всеки от нас може да допринесе за един по-добър свят. С искрените си думи и чистите си сърца те доказаха, че доброто започва още от ранна детска възраст.

Зад този красив урок стоят и всеотдайните учители – класната ръководителка г-жа Й. Ангелова и г-жа С. Петкова, които с много обич, търпение и професионализъм насърчават децата да бъдат добри, уверени и сплотени. Благодарение на техните грижи и внимание учениците не само учат, но и израстват като достойни и сърдечни личности.

Урокът се превърна в истински празник на приятелството, добротата и екипния дух. В очите на децата сияеше щастие, а в атмосферата се усещаха любовта към знанието и уважението един към друг.

Тези малки ученици ни напомниха, че когато има обич, разбирателство и желание да правим добро, светът става по-красив и по-светъл.

Четвърто място в областния кръг на Националното състезание по безопасност на движението по пътищата

С много емоции, усилия и заслужена гордост под ръководството на г-жа Венета Драгиева, учениците от ОУ „Петър Парчевич“ – гр. Чипровци взеха участие в областния кръг на Националното състезание по безопасност на движението по пътищата, проведен в гр. Монтана. Викторината „Да запазим децата на пътя“ събра най-добрите ученически отбори от областта, обединени от една важна мисия – знанието да спасява живот.

Още от първите минути на състезанието нашите ученици показаха не само добра подготовка, но и истинска ангажираност към темата. С увереност, бърза мисъл и екипен дух те преминаха през всички етапи на надпреварата – от теоретични въпроси до практически казуси, свързани с реални ситуации на пътя.

Всеки отговор бе даден със сърце. В очите им се четеше желание не просто да се представят добре, а да докажат, че младите хора могат да бъдат отговорни участници в движението. Усмивките, вълнението и понякога притихналото очакване след всеки въпрос създадоха атмосфера, която трудно може да се опише с думи.

След оспорвана конкуренция отборът на ОУ „Петър Парчевич“ заслужено завоюва 4-то място. Макар и на крачка от призовите позиции, това класиране носи огромна стойност – защото зад него стоят труд, постоянство и едно голямо сърце.

Това участие не е просто състезание. То е урок – за отговорност, за грижа към живота, за силата на знанието. Учениците доказаха, че когато има желание и подкрепа, дори най-трудните предизвикателства могат да бъдат преодолени.

Ръководството на училището и учителите изразяват своята искрена гордост от представянето на отбора. Благодарност към всички, които подкрепиха децата по този път – защото всяка стъпка към безопасността започва с общи усилия.

А най-важното послание остава ясно:
да пазим децата на пътя – не само в състезание, а всеки ден.